חדשות

בניית אתרים בקוד פתוח

Pocket

למי שעושה את צעדיו הראשונים בעולם בניית האתרים, ראוי להבהיר מספר מושגי יסוד, הנוגעים לנושא בניית אתרים בקוד פתוח : בניית אתרים בקוד פתוח

אתר – אתר הוא קבוצת פקודות הנכתבת בקוד, או שפת תכנות, ומציגה בפני הגולשים קובץ של תמונות וטקסטים המאפשרים לגולשים להנות ממידע שימושי, היכול לסייע להם בתחום בו הם מתעניינים,  ואפילו מאפשר לגולשים לבצע פעולות מסוימות בתוך האתר: להזמין או לרכוש פריטים כאלה ואחרים מתוך חנות וירטואלית, לבקש ולקבל אינפורמציה בנושא בו עוסק האתר, להגיב על נושאים בו עוסק האתר (בלוג), וליצור קשר עם בעלי האתר בכדי לממש את בקשותיו או רצונותיו.

קוד – "קוד" הוא שפת התכנות המסוימת, בה נכתב האתר. ישנן מספר שפות תכנות, בהן נכתבים רוב האתרים אותם אנו פוגשים במהלך השיטוט ברשת. שפת התכנות נמצאת למעשה מאחורי הקלעים, במקום בו המשתמש הרגיל המשוטט באינטרנט, לא יכול לראותה. האמת היא שגם אם היינו יכולים לראות את הקוד בו כתוב האתר, לא היינו מבינים ממה שאנו רואים דבר או חצי דבר. זה היה נראה לעיני רובנו ככתב סתרים, בליל בלתי מובן שך סימנים ואותיות מהן לא היינו מצליחים להבין כלום. ובכל זאת, הקוד הרשום מאחורי הקלעים, הוא זה שקובע בדייקנות ובדקדקנות את אשר יופיע אל מול עינינו על המסך.

קוד סגור – אתרים מסוימים, נכתבים בקוד סגור, והכניסה אל הקוד נעולה בסיסמאות אבטחה מתוחכמות בפני כולם, חוץ מאשר בפני הבעלים או המתכנתים שבנו את האתר. היתרון של אתר כזה הוא שאתר כזה נהנה מרמת אבטחה גבוהה. החיסרון הוא – לא ניתן לנו, אפילו אם אנו בעלי האתר, להיכנס אל קוד האתר ולשנות דברים קטנים כגדולים בצורתו ובתפקודו של האתר.

קוד פתוח – בניית אתרים בקוד פתוח מייצגת אתרים שנכתבו בקוד שאינו חסום בסיסמאות אבטחה ולכן הוא פתוח לכל וניתן לשימוש לציבור הרחב בחינם או תמורת תשלום סמלי. בכדי להבין את הפילוסופיה העומדת מאחורי אתרי הקוד הפתוח, ניתן אולי להשתוותם לאתר וויקיפדיה. באתר זה, המוכר לכל, ניתן למצוא אינפורמציה החובקת כמעט כל נושא או ערך בעולם, והניתנת לשימוש לקהל הרחב בחינם. בנוסף לכך, ניתנת האינפורמציה לעריכה מחודשת ע"י הקהל הרחב, וכל מי שחש כי הוא בקי בערך כלשהוא, יכול להוסיף לויקיפדיה ערך חדש, בכפוף לבקרת עורכים שלרוב הם גם מומחים בתחומם. באותה הרוח, קבוצות שונות של מתכנתים ומעצבים, עיצבו אתרים עפ"י דפוסים מתוכנתים מראש, או "טמפלטים" בשפת המקצוע, והעמידה אותם לשימוש חופשי לקהל הרחב. חלק מקבוצת התבניות בקוד פתוח נקראת "וורדפרס" או "ג'ומלה" וקיימות גם קבוצות תבניות אחרות. אנו ב"לי-סייט" נשתמש בד"כ בתבניות וורדפרס" בכדי לבנות בעבורכם את האתר שיתאים בדיוק לצרכים שלכם. דבר זה יבטיח לכם אתר מקצועי, אשר תוכנן ותוכנת ע"י טובי המתכנתים והמעצבים, והוא בנוי על בסיס פרמטרים מקצועיים בין-לאומיים ומצטיין באיכויות גבוהות מכל בחינה אפשרית